Kamery kanalizacyjne do inspekcji rurociągów i monitoring kanalizacji
W pracy z układem kanalizacyjnym niezbędnym elementem wyposażenia jest kamera inspekcyjna (często potocznie nazywana jako kamera do rur). Identyfikacja usterek lub też zwykłe przeglądy techniczne są możliwe dzięki zastosowaniu rejestracji obrazu w czasie rzeczywistym. Połączenie dobrej jakości obrazu z oprogramowaniem przetwarzającym dane pozwala znacznie ułatwić diagnozę problemów występujących w obrębie rur kanalizacyjnych.
Samojezdne kamery inspekcyjne
Kamery do monitoringu kanalizacji mogą przyjąć formę samojezdnych pojazdów inspekcyjnych penetrujących wnętrza rur. Pojazd tego typu to nic innego jak inteligenta sonda o specjalistycznym zastosowaniu. System zapisuje obraz oraz oblicza przebyty dystans tak aby z wysoką dokładnością wychwycić napotkane przeszkody, zatory, pęknięcia lub jakiekolwiek inne uszkodzenia we wnętrzu rur. W zestawie użytkownik poza robotem badającym kanalizację otrzymuje zestaw komputerowy z niezbędnym oprogramowaniem. Moduł komputerowy jest wyposażony w 17 calowy ekran wyświetlający nagrany obraz. Ponadto, użytkownik ma możliwość nagrania obrazu na zewnętrzny nośnik danych np. pendrive.
Zestaw do inspekcji małych średnic
Znacznie mniej zaawansowanym rozwiązaniem lecz często bardzo użytecznym jest umieszczenie kamery podłączonej do kabla. Taki sposób inspekcji pozwala dotrzeć we wnętrza o niewielkich średnicach – zazwyczaj do 350mm. Specjalna kamera do kanalizacji o wymownej nazwie „Snake eye” pozwala dotrzeć do wnętrza o średnicy wynoszącej zaledwie 30-100mm! Kamery do inspekcji małych średnic są podłączone przewodowo do specjalistycznego komputera z 10 calowym ekranem. Oczywiście obraz może być zapisany na zewnętrznym nośniku pamięci.
Tyczki inspekcyjne do kanalizacji
Trzeci rodzaj kamer inspekcyjnych to tzw. „tyczka inspekcyjna”, która składa się z teleskopowej prowadnicy na końcu której zamontowana jest kamera. Ten rodzaj kamer świetnie sprawdza się do przeglądania studzienek kanalizacyjnych i stosunkowo krótkich przewodów rurowych, przewodów wentylacyjnych lub przewodów kominowych Podobnie jak w przypadku poprzednich urządzeń obraz jest transmitowany bezpośrednio do niewielkiego monitora podłączonego do kamery. W tym wypadku monitor jest umiejscowiony niedaleko rączki uchwytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wygodnie podejrzeć trudno dostępne miejsce. Dużą zaletą tego urządzenia jest bezprzewodowy akumulator, który pozwala uzyskać wysoką mobilność podczas prowadzonych prac.