Kaiser Cerberus – jeden pojazd, trzy funkcje.

Zastosowanie nowoczesnych maszyn w przestrzeni miejskiej.

Wysoko zurbanizowane miasta XXI wieku dają wiele możliwości, a zarazem gęsta zabudowa miast powoduje wiele utrudnień, zwłaszcza komunikacyjnych i budowlanych. Firmy produkujące maszyny budowlane prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach tworząc nowe usprawnione koparki, minikoparki, ładowarki. Lecz niekiedy należy zmienić sposób myślenia i sięgnąć po niekonwencjonalne rozwiązania.

Dobrym przykładem są firmy obsługujące wodociągi miejskie. Aby naprawiać rury kanalizacyjne, coraz częściej sięgają po bez wykopową renowację rur. Natomiast do czyszczenia linii kanalizacyjnej używają najnowocześniejsze maszyny ssąco płuczące marki Kaiser. Firma Kaiser stworzyła także pojazd, który jest połączeniem maszyny ssącej oraz maszyny budowlanej. Pojazd ten nazwano Cerberus, w mitologii greckiej nazwano tak olbrzymiego trzygłowego psa, który strzegł wejścia do świata zmarłych. Pojazd ten, jak jego imiennik jest maszyną 3 w 1, to oznacza że ma trzy główne funkcje.

Pierwsza z nich to ssanie materiałów płynnych, czyli tak jak pozostałe pojazdy marki Kaiser, służyć może do wyczyszczenia kanalizacji, oczyszczania zbiorników wodnych itp.

Drugim zastosowaniem jest ssanie materiałów stałych, takich jak piach, kamień, gruz itp. Dzięki czemu możemy oczyszczać np. zbiorniki różnego rodzaju z materiałów stałych takich jak cement, żwir, piach itp.

Natomiast trzecie zastosowanie to koparka ssąca, dzięki czemu możemy wykonać wykop bez inwazyjnie, nie uszkadzając infrastruktury podziemnej takiej jak: kable telekomunikacyjne, światłowodowe, rury gazowe oraz wodne, a także przewody wysokiego napięcia. Dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów związanych z nieumyślnym uszkodzeniem infrastruktury podziemnej.

Podsumowując Cerberus jest przeznaczony do wykonywania ciężkich operacji próżniowych i nie pozostawia miejsca na kompromisy, bez względu na to, czy jest używany jako urządzenie ssące suche czy mokre, czy jako koparka ssąca. System próżniowy KAISER MORO zawiera wysokopróżniowe dmuchawy o natężeniu przepływu powietrza od 6000 m3/h do maksymalnego poziomu 16500 m3/h przy maksymalnej próżni wynoszącej 93%.

Cerberus to cicha i łatwa obsługa połączona z maksymalną wydajnością. Posiada w pełni hydrauliczny przegubowy czterosegmentowy ssawny wysięgnik/ramię z wężem ssącym o średnicy aż 250 mm. Istnieje także możliwość podłączenia przedłużeń węża ssącego na dowolną odległość. Umożliwia to wszechstronne zastosowanie, a także pracę w ciężko dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości pracy standardową maszyną budowlaną. Cały urobek zassany trafia do kontenera, dzięki czemu miejsce pracy jest czyste i schludne, zmniejsza to oczywiście koszty zajęcia terenu w przestrzeni miejskiej.

Wszystkie wyżej wymienione cechy Cerberusa sprawiają, że może stać się pojazdem wielofunkcyjnym. Obszary zastosowań są liczne i obejmują m.in. budowy, rafinerie, cementownie, odlewnie i przemysł chemiczny.

Andrzej Kuryłowicz

Facebook